top of page

Sıkça Sorulan Sorular

Size daha fazla yardımcı olabilmemiz için Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Özel plaka nedir?

Aracınızı kişiselleştirmenin yollarından biri de size özel plakanın olmasıdır. Bazı kullanıcılar araç plakasında kullanılan harflere ve sayılara ekstra önem verebilir. Tuttuğunuz takımın kısaltması, (34FB1555 – 06GS0808) parti ismi, ad-soyad baş harfleriniz, doğum tarihiniz, (34 NAZ 666 – 34 FRT 777 – 34 GG 1985) belli sıralamadaki harf veya sayıların birleşimiyle oluşan plakalar özel plaka sınıfına girmektedir.

Özel plaka alma ve çıkartma şartları nelerdir?

Almak istediğiniz özel plakanın il kodu ile aynı şehirde ikamet ediyor olmanız gerekir. Aksi halde plakayı alamazsınız. Örnek vermek gerekirse resmi ikamet adresiniz Ankara ise 34 ile başlayan herhangi bir plakayı adınıza tescil edilecek bir otomobil için talepte bulunamazsınız. Bu kural şirket adına olan araçlar için geçerli değildir, belli kuralları ve yıllık vergilendirme sistemi bulunmaktadır.

Özel plakalar nereden ve nasıl alınır?

Sıfır veya ikinci el araç aldığınızda, alıcının üzerine devir işlemleri yapılırken, Emniyet Genel Müdürlüğü sistemindeki harf ve rakam sırasına gore otomatik olarak verilen plakaya sahip olursunuz. Özel plaka almak istediğinizde, talep ettiğiniz harf serisinin kayıtlı olduğu Trafik Tescil Tescil Büro Amirliğine giderek plakanın boşta olup olmadığını sorgulatmanız gerekir. Plakanın boşta olması durumunda talep edilen plakaya gore ödenecek bağış miktarı değişiklik gösterir. Örneğin takım kısaltmalarında takım plakalarını isteyen çok fazla kişi olduğu için ödemeniz gereken tutarlar da aynı oranda yüksek olacaktır. Ancak isim kısaltmalarında isimler kişiye özel olduğu için talep de aynı oranda düşük olabilir ve ödemeniz gereken bağış miktarı daha az olur.

Özel plaka fiyatları ne kadar?

Özel plaka fiyatları, belirlenen rakamlar ve harflerin kombinasyonuna gore, ayrıca yerel düzenlemeler ve talebe bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 2023 yılında özel plaka fiyatları 5.000 TL ile 150.000 TL arasında değişmektedir. En uygun fiyatlara güvenli bir şekilde ulaşmak için whatsapp hattımız üzerinden mesaj atabilirsiniz.

Özel plaka nasıl değiştirilir? Kullandığım özel plakayı yeni aracıma nasıl geçirebilirim?

Kullandığınız özel plakayı, yeni alacağınız otomobile aktarabilmek için, aracınızı farklı bir şehirde ikamet eden alıcıya satmanız gerekir. Örneğin plakanız 34 ile başlıyorsa, İstanbul’da ikamet eden alıcıya satış işlemi yaparsanız, kullandığınız plakayı aracınızla birlikte vermiş olursunuz. Çünkü alıcı, İstanbul’da ikamet ettiğinden dolayı, kurallar gereği plaka değişikliği talebinde bulunamayacak, ve sizing kullandığınız özel plaka ise boşa düşmeyecektir. Eğer aracı satacağınız kişi İstanbul’da ikamet ediyorsa, öncelikle farklı şehirde ikamet eden, güvendiğiniz bir kişiye aracı satmanız gerekir. Bu işlemi yaparken plaka değişikliği talep etmelisiniz. Satış işlemi yapılır yapılmaz kullandığınız 34 ile başlayan özel plaka boşta gözükecektir. Sonrasında plakanızın bağlı olduğu Trafik Tescil Bürosuna giderek bağış tutarını yatırmalısınız. TC kimlik numaranıza tanımlanan özel plakanız, yeni alacağınız aracın satış işlemleri sırasında otomatik olarak sizin adınıza tanımlanacaktır. Özel plakanızı kendi adınıza alırken, satın alacağınız aracın daha once hiç tescil edilmemiş veya İstanbul harici plaka koduna sahip olması gerektiğini unutmamalısınız. 34 plaka bir acaç alırsanız, satış sırasında plaka değişikliği talebinde bulunamazsınız.

Hangi araçlar için özel plaka alabilirim?

Adınıza tescil işlemi yapılabilen bütün araçlar için özel plaka talebinde bulunabilirsiniz.

Özel plaka çıkarmak için hangi belgeler gereklidir?

Şahıs olarak kişinin kendisine ait plaka çıkarmak istediği durumlarda kişinin kimlik belgesi, alacağı aracın motor ve şase bilgileri, sıfır araç için ek olarak proforma fatura yeterlidir. Şirket için özel plaka çıkarılmak isteniyorsa ilgili şirketin son altı aylık faaliyet belgesi ve imza sirküleri gerekmektedir.

Özel plakalar nerede bastırılır?

Özel plaka işlemlerinizi tamamladıktan sonra, plaka ve aracınıza ait bilgilerin yer aldığı plaka basım kağıdınız ile birlikte Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı plaka basım şubelerinde bastırabilirsiniz.

APP plaka nedir?

Aracınızın üzerinde bulunan plakaları daha kalın ve sabit bir yazı karakteri ile bastırma işlemine APP plaka denilmektedir.

bottom of page